Pátek, 29 března, 2024
- Komerční sdělení -aktuálně

Chraňme si náš zrak pro všechny krásy světa!

Koncem léta a začátkem podzimu se stále můžeme setkat s agresivními slunečními paprsky. I když je krásným letním dnům zřejmě pomalu konec, čeká nás přece i babí léto! Mnozí se dokonce teprve chystají absolvovat svou „letní dovolenou“.

Slunecne brýle tvar
Silné sluneční paprsky jsou nejen škodlivé pro naše vlasy a pokožku, ale i pro naše oči a uši a podceňovat jejich ochranu se opravdu nevyplácí! K negativním faktorem, na které odborníci upozorňují, patří kromě dlouhodobého a intenzivního slunečního záření i voda, potápění, tlakové změny v letadle či silný hluk na tradičních hudebních festivalech. Lidé přece necestují dlouhé kilometry za sluncem a mořem s cílem zničit si sluch nebo přijít o zrak.

Nejvíce zkoušeno jsou naše „brány do duše“

Lidé si mnohdy kladou otázku, zda je sluneční záření až tak nebezpečné, jak se o tom mluví, píše. Titulky typu „Dlouhodobý pobyt na slunci může způsobit ztrátu zraku“ nás nutí zamýšlet se nad tím, jestli je to opravdu pravda. Sluneční záření je na jedné straně pro život nezbytné. Na druhé straně, tím, že se zmenšuje ozonová vrstva a následně klesá její ochranný vliv, zvyšuje se škodlivý účinek slunce. Po přečtení nebo vyslechnutí této fráze by se mnozí z nás začali natírat krémem s co nejvyšším faktorem, a tak zabránit dobře známému škodlivému vlivu slunečního záření na naši pokožku. Neuvědomění si, že nepřiměřeně dlouhý pobyt na přímém slunci je nebezpečný i pro naše oči, může vést k vážným, dlouhodobým zdravotním komplikacím.

zanedbaná ochrana

Nejnebezpečnější důsledky, před kterými nás varují lékaři, můžeme rozdělit do dvou základních skupin. První skupina představuje akutní stav. Ten připomíná svářeče nepoužívají ochranný štít. Řadíme zde také pobyt u vodních ploch či vysokohorskou turistiku, kde se znásobuje vliv slunečního záření. V tomto případě dochází k poškození, které je doprovázeno bolestivými červenými očima.

Výhodou je však to, že tento stav je přechodný a trvá obvykle pouze několik dní. Horší případ představuje dlouhodobý, dá se říci mnohaletý pobyt na slunci, který směřuje již k trvalým důsledkům. Dochází k poškození na sítnici a častějšímu výskytu věkem podmíněné makulární degeneraci. Ta může v nejtěžších případech vést k úplné ztrátě zraku.

Degenerace makuly je i navzdory nevědomosti lidí o ní, velmi rozšířená choroba, kterou trpí přibližně 124 milionů lidí na celém světě. Potenciálními pacienty jsou všichni lidé ve věku nad 50 let, přičemž vzhledem ke stárnutí populace bude toto onemocnění závažným problémům v budoucnosti.

Je to tak jednoduché!

K nejjednoduššímu typu ochranných opatření patří neustále nošení slunečních brýlí. Rodiče dětí, které brýle netolerují, by neměli zapomínat na ochranu pomocí kšiltovky, klobouku a čepice. U dospělých už přicházejí v úvahu tmavé brýle. Důležité je i to, že není podstatná barva skla, ale UV filtr. I růžové brýle s filtrem mohou chránit náš zrak. Také platí zásada: Čím větší, tím lépe. „A brýle XXL jsou dokonce i moderní, populární a jednoduše IN.

Láska k vodě a potápění

I tato navenek nevinná záliba může poškodit zrak, především u dětí. Radost z oblíbené disciplíny jim nedovolí zamýšlet se nad mnohými možnými nástrahami. Odborníci varují před plaváním pod vodou s otevřenýma očima bez potápěčských brýlí, jakož i koupáním v nečistých vodách způsobujících bakteriální infekce a záněty. V každém případě by se potápění měli vyhýbat lidé s dlouhodobě zvýšeným tlakem a diagnózou zeleného zákalu.

Pokud si však dovolenou bez této atraktivní činnosti neumíte představit, zanedbáte všechny návody a z bazénu vyjdete s červenými a pálivými očima, které jsou nadmíru podrážděné chlorem, nezapomeňte alespoň na dobře vychlazené sáčky s vyluhováním heřmánkovým nebo černým čajem. Dalším vhodným způsobem je i podpora zdravé výživy prostřednictvím doplňků stravy, ovoce a zeleniny.

Pro plnohodnotný život je nezbytné dbát na to, abychom bez ohledu na věk a zdravotní stav dodržovali rady odborníků v každém ročním období. Jde přitom o velmi jednoduchý způsob jak ochránit naše smyslové orgány. Jen si třeba častěji připomínat, že našimi očima dokážeme vidět ty největší krásy světa.


Redakce radí: Vyzkoušejte zajímavé rady a tipy pro své zdraví.


Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články