Středa, 1 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

EU představí plán na ukončení závislosti na dovozu energií z Ruska

Očekává se, že poptávka po plynu v Evropě klesne do roku 2030 asi o třetinu v rámci cílů bloku v boji proti klimatické změně.
Evropská komise ve středu představí plán v hodnotě 210 miliard eur na ukončení závislosti Evropské unie (EU) na ruských fosilních palivech do roku 2027. Chce využít odklonu od Moskvy k urychlení přechodu na zelenou energii.

Invaze Ruska, největšího evropského dodavatele plynu, na Ukrajinu, podnítila Unii, aby přehodnotila svou energetickou politiku. Rusko dodává bloku 40 % plynu pro jeho spotřebu a 27 % ropy. Státy EU se snaží dosáhnout dohody o sankcích na dovoz ruské ropy.

Podle návrhu plán Bruselu na snížení závislosti na ruských energií počítá s dovozem většího množství neruského plynu, rychlejším zaváděním obnovitelných energií a větší úsporou energie.

Návrhy opatření (které by se mohly ještě změnit před jejich zveřejněním) zahrnují směs zákonů, nezávazných schémat a doporučení, která by mohly národní vlády přijmout.

Celkově Brusel očekává, že si vyžádají dodatečné investice ve výši 210 miliard eur. Ty EU plánuje podpořit uvolněním dalších peněz na energetickou transformaci ze svého fondu obnovy po pandemii onemocnění COVID-19, což by v konečném důsledku snížilo náklady na dovoz fosilních paliv každý rok o miliardy eur.

EU poukazuje přitom na možné zvýšení dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) iz zemí, jako jsou Egypt, Izrael či Nigérie, jakož i na infrastrukturu potřebnou k odklonu od dovozu energií z Ruska.

Komise zvažuje rozšíření obnovitelné energie
Očekává se, že poptávka po plynu v Evropě klesne do roku 2030 asi o třetinu v rámci cílů bloku v boji proti klimatické změně. Unie si plánuje dát za cíl vyrobit 10 milionů tun obnovitelného vodíku do roku 2030 a dovézt dalších 10 milionů tun jako náhradu plynu v průmyslu.

Komise zvažuje také navržení vyšších cílů na rozšíření obnovitelné energie, přičemž jejich podíl by mohl dosáhnout 45 % do roku 2030, namísto současného návrhu na úrovni 40 %. Diskutuje se io 13% snížení spotřeby energie v EU do roku 2030, místo o 9 %.

Další části balíčku zahrnují aktualizaci zákona o zjednodušení povolení pro některé větrné a solární projekty, aby se zkrátily roky trvající lhůty, které je brzdí.

Nové režimy EU pro urychlení rozsáhlého zavádění solární energie by mohly přispět ke snížení spotřeby plynu na topení v domácnostech, kancelářích a továrnách. V rámci nich by se od zemí vyžadovalo, aby od roku 2025 instalovaly solární energii ve všech nových veřejných budovách.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články