Středa, 1 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Efektivní obnova rodinných domů vyžaduje zapojení OZE

Slovensko v plánu obnovy a odolnosti plánuje spolufinancovat obnovu 30.000 rodinných domů. Důraz bude kladen na čtyři hlavní pilíře obnovy, a to zateplení pláště, zateplení střechy, výměnu oken a výměnu topného zařízení.
Slovensko v plánu obnovy a odolnosti plánuje spolufinancovat obnovu 30.000 rodinných domů. Důraz bude kladen na čtyři hlavní pilíře obnovy, a to zateplení pláště, zateplení střechy, výměnu oken a výměnu topného zařízení. Pokud se však má tato ambice naplnit, je nezbytné, aby byly v co nejvyšší míře využity obnovitelné zdroje energie, uvedla v úterý Slovenská asociace fotovoltaického průmyslu a OZE (SAPI).

Celkově plán obnovy počítá pro tento účel přibližně s půl miliardou eur. Stát poskytne podporu maximálně do 50% celkových nákladů, přičemž druhou polovinu si zaplatí majitelé rodinných domů. „Při celkovém počtu 969.360 rodinných domů tak hovoří plán obnovy o třech procentech všech rodinných domů. Vzhledem k relativně nízké procento je potřebný maximální užitek, což znamená cílit na domy, které rekonstrukci potřebují nejvíce, a maximalizovat energetickou úspornost, „uvedla asociace.

„Evropská unie dlouhodobě avizuje odklon od fosilních paliv, který se má projevit i v sektoru bydlení. Využití nejnovějších inovací a technologií, především výměna topného zařízení za obnovitelný zdroj, by tak měla být prioritou, „upozornil ředitel SAPI Ján Karaba. Výměna kotlů na tuhá paliva za kotle na zemní plyn tak podle SAPI nestačí. Koordinátorka SAPI pro politiku OZE Lucia Palmanova zdůraznila, že do budoucna je třeba hledat nové způsoby vytápění a chlazení, založené na bezemisních zdrojích. Klíčovou roli v teplárenství by podle ní měly hrát mimo jiné i tepelná čerpadla.

SAPI upozornila, že z výsledků nedávného průzkumu agentury Focus pro Slovenské klimatickou iniciativu (SKI) vyplývá, že lidé na Slovensku mají zájem využívat obnovitelné zdroje ve svých domácnostech. Většina obyvatelstva však nemá dostatek informací, aby se uměla zodpovědně rozhodnout. Pozornost a finance z plánu obnovy by tak podle SAPI měly být nasměrovány na zvyšování informovanosti a zájmu obyvatel.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články