Středa, 1 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Klimatizace – komfort směřující ke zdravotním problémům?

Klimatizace je pojem, který se do pozornosti lidí dostává zejména v letních měsících. V 21. století je už pomalu samozřejmostí v restauracích, obchodech, v práci, dopravních prostředků a stále více si své místo získává iv domácnostech. Má mnohých zastánců, ale na druhé straně i odpůrců, kteří se zdviženým prstem varují před nepříjemnými následky, odrážejí se na lidském organismu. Při jejím používání tedy obzvlášť platí zlaté pravidlo- vše s mírou.

Cílem klimatizace je vytvořit pro člověka co nejlepší prostředí, ve kterém by si nemusel stále otírat kapky potu z čela, regulovat teplotu i vlhkost interiéru. Už teplota kolem 22 stupňů Celsia může vyvolat malátnost a únavu. Příliš teplé nebo příliš chladné prostředí působí negativně na výkonnost, pohodu i vnitřní pocit lidí. Kvalitní klimatizací se čistí vzduch, dochází k jeho recyklaci, a tím pádem ke zkvalitňování. Kvalitní vzduch má nesmírný význam, protože mnoho škodlivin, způsobujících zdravotní potíže v uzavřené místnosti bez klimatu se vytváří z prachu, virů, plísní, bakterií, kouře či pylu. Když si můžeme libovolně nastavit teplotu, vytváříme si nejen komfort, ale dokážeme organismu dodat potřebnou svěžest a podpořit soustředěnost. Negativa a rizikové faktory Prospěšnost klimatu je ze zdravotního hlediska prokazatelná, ale správné používání má svá specifika. Velmi důležitým pravidlem je nastavit teplotu tak, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nebyl více než 5 až 7 stupňů Celsia. Mohlo by se snadno stát, že po zchlazení a osvěžení našeho organizmu a následném opuštění místnosti může dojít k jeho kolapsu, ztrátě obranyschopnosti a zbytečným komplikacím. Nesprávné nastavení a používání klimatizace vede k mnoha zdravotním problémům, které se zpočátku projevují pouze nevinnými příznaky. Suchost kůže, záněty očí, uší, močových cest či zvětšení lymfatických uzlin nám přinutí pravidelně navštěvovat lékaře, přičemž se nemusíme vyhnout ani trvalým následkům. Vlivy na alergiky, řidiče a děti Výhody klimatizace a zejména filtrování a zvlhčování vzduchu, které zajišťuje, oceňují hlavně alergici. Moderní filtry spolehlivě ničí nástrahy v podobě nečistot a tím mnohokrát chrání před nepříjemnými záchvaty. V letních vedrech dochází častokrát k dopravním nehodám, za které může nepřiměřená klima. Trend však jasně dokazuje, že koupě automobilu bez klimatizace v dnešní době je už jen vzácnou záležitostí. Klimatizace ve vozidlech by měla být nasměrována na přední sklo. Nedoporučuje se nasměrování ventilace přímo na obličej, nohy a chodidla. Během jízdy je ideální zapnout klimatizaci na 10-15 minut během jedné hodiny. Přehnané používání a špatné nastavení zapříčiňuje průvany a záněty. Ty však způsobuje i otevřené okno během jízdy. A tady je to správné používání klimatizace u alergiků.

Zavřená okna v dopravních prostředcích usnadňují život alergikům, které trápí pyl, roztoče a prach nacházející se v ovzduší. Vysoké letní, mnohdy i tropické teploty vnímají nejen dospělí, ale i děti. Později narození však mohou důsledky nesprávného používání klimatizace během takovýchto dnů snášet mnohem obtížnější. Předejít častému onemocnění dýchacích cest mohou rodiče tím, že v bytě upřednostní žaluzie před intenzivními slunečními paprsky. Měly by jim dávat přednost před větráním či umělým regulováním teploty. Alternativní způsoby Již zmíněné žaluzie, které v dnešní době vnímáme jako nezbytnou součást každé domácnosti, dokáží výrazným způsobem předejít komplikacím z nepřiměřeného používání klimatizace. Obvzláště venkovní žaluzie zabrání pronikání slunečních paprsků již před jejich vniknutím do místnosti, protože jejich zvenku odrazí. Elektrifikována a moderní společnost upřednostňuje velké počty spotřebičů a bílé techniky. Je však kontrolovat čas jejich používání. I monitor, počítač, zanícené žárovky a lednička prostor zahřívají a předávají do okolí nežádoucí teplo.

Co se týče technické oblasti, je dobré se při koupi a instalaci poradit s odborníky. Z lékařského hlediska jsou cenné rady imunologů. Ve všech případech používání klimatizace však třeba myslet na její správné nastavení, aby teplotní rozdíl nezpůsoboval šok imunitnímu systému a termoregulaci. Pak nemůže dojít ke snížení obranyschopnosti organismu a následným komplikacím

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články