Středa, 1 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Z moře u chorvatského ostrova Vis vytáhli 15 tun odpadu

Do projektu Mysli zeleno se zapojilo 60 potápěčů.
Patnáct tun odpadu vytáhli z moře nedaleko chorvatského ostrova Vis v rámci projektu Mysli zeleno, zaměřeného na vyčištění mořského dna. Našli se tam například kola, pneumatiky z kamionů, autobaterie a dokonce vojenská výzbroj. V úterý to oznámili organizátoři akce, na kterých se odvolala tisková agentura HINA.

Akci uspořádal potápěčský klub „Roniti se moře“ ze Záhřebu v partnerství s Nadací na ochranu životního prostředí a energetické efektivity, s chorvatskou redakcí časopisu National Geographic a s místní environmentální organizací C.I.O.S.

Do projektu Mysli zeleno se zapojilo 60 potápěčů, kteří v přístavu pro trajekty, podél pobřeží a v zátoce s pláží Stonca na zmíněném ostrově Vis čistili tři dny mořské dno od odpadků.

„Největší kusy odpadu byly kovová konstrukce lodě, trouby kanalizace, plastový člun, kola a pneumatiky z kamionu. Většinu odpadků tvořily staré autobaterie a stavební odpad, přičemž malých plastových odpadků bylo mnohem méně,“ uvedli potápěči.

Mezi ulovených vojenskou výzbrojí byla italská krátká puška, munice a několik nožů. Tento materiál předali na odsolení.

Potápěči strávili pod hladinou dohromady přes 600 hodin. Část nalezených materiálu se prodá a zisky půjdou organizaci Dětské vesničky SOS.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články