Středa, 1 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Pokud partneři řeší finance za pochodu, nastává chaos

Společné peníze se netýkají pouze manželských párů, ale všechny partnery žijících v jedné domácnosti. Pokud partneři podle odborníka na osobní finance z Partners Group SK Michala Kozáka řeší finance za pochodu, nastává chaos. V otázkách peněz doporučuje nastavit pravidla a podíl na společném financování ještě před svatbou. Pokud by se vztah totiž z nějakého důvodu rozpadl, každý z partnerů ví, na co bude mít nárok.

Někteří mají společnou kasu téměř okamžitě, jiní si zachovávají samostatnost i po několika letech soužití. „Záchytným bodem bývají velké společné životní cíle jako svatba, dítě nebo auto,“ vysvětlil Kozák. Nejčastějším a zároveň nejnákladnějším cílem je podle něj zajištění společného bydlení. Důležitý přitom není ani tak termín koupě nebo výstavby nemovitosti, ale moment, kdy se pár rozhodne pro hypotéku na bydlení. Tehdy partneři začínají s výpočtem úvěrového rámce, tedy maximální možné výše úvěru, kterou jim banka poskytne. To vyžaduje důkladnou revizi výdajů a ověření, zda jim peníze budou stačit na splátky úvěru.

Společný účet před svatbou není podle Kozáka špatný nápad. Pomůže partnerem ujasnit si společné směřování a finanční plány. Nejde přitom o žádné omezování se mohou si totiž stále ponechat své běžné účty a založit si jeden společný, ze kterého budou hradit společné výdaje a spořit si na společné cíle.

„Jednotná pravidla při společném účtu neexistují, pár se jen musí dohodnout, na jaké účely je společný účet zřízen a jak s penězi bude hospodařit. Správa je přitom velmi jednoduché. Jako první by si měly stanovit měsíční částku, kterou bude každý na účet přispívat, nastavit si trvalé příkazy na hrazení fixních výdajů, jako jsou nájem, internet, TV či jiné. Řešením je také, jestliže partneři určí jednoho z nich jako odpovědnou osobu, která kontroluje pohyby na účtu, „pokračoval Kozák.

Společný účet poskytuje lepší přehled o příjmech a výdajích v domácnosti, ale i lepší záruku, že manželé dosáhnou ve stanoveném čase dlouhodobé finanční cíle, a tedy budou se umět důsledněji připravit například na koupi auta, finančně náročnější dovolenou nebo i na příchod dítěte.

Domácnosti by si měli vytvářet rezervy hlavně na neočekávané situace. Z rezervy také vědí čerpat například i během rodičovské dovolené, když má domácnost stejně snížený příjem. Pokud pár nemá vytvořené rezervy, je podle Kozáka třeba sepsat nezbytné výdaje a dohodnout se s partnerem, kterému příjem zůstal zachován, že převezme finanční odpovědnost a bude dočasně hradit většinu závazků.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články