Středa, 1 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Pro decentní ozdoby stačí vyjít do zahrady. Jak si doma vyrobit vlastní šperky?

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří neradi nakupují a spotřebovávají nové věci, určitě vás napadlo si některé věci vyrobit nebo jiné použít znovu.

Představujeme vám nápady na výrobu doplňků, které za vámi nemusely cestovat stovky kilometrů a lze je vyrobit pomocí materiálů a nástrojů běžně se nacházejících téměř v každé domácnosti.

Cokoli může být náušnice
Dnes často vídat mladé lidi s zicherkami v uších nebo jinde na oblečení. Takový přístup k doplňkům může být proveden iv různých elegantnějších variantách.

Při domácí výrobě náušnic se často využívají klasické šperkařské háčky, které můžete dostat v bižuteriích nebo podobně zaměřených prodejnách. Pokud se ovšem soustředíte na to, co máte doma, jednoduchou volbou jsou kancelářské spinky.

Možností je zajímavě vymodelovat samotnou spinku nebo ji obmotat kolem ledajakého předmětu. Tomuto účelu mohou posloužit různé kamínky, barevná sklíčka, dřívka či pírka – nechte kreativitu pracovat.

V domácnosti se určitě najde i kousek překližky nebo tvrdšího kartonu, ze kterých lze vyrobit vkusné přívěsky.

Ty lze sestříhat, nabarvit zemitými nebo jemnými pastelovými barvami a pospojovat do různých zajímavých tvarů, jak doporučuje portál The Merrythought.

Pokud je vaše pokožka citlivá, doporučuje se kov sloužící jako háček nejprve vydezinfikovat v alkoholu nebo použít háčky ze starých, nenošených náušnic.

Náramky jako z obchodu
Zapojíte-li fantazii, náramkem se může stát ledajaký dutý, kulatý předmět, který se vejde na ruku, mimo jiné například větší kroužky na záclony. Pokud však chcete, aby daný předmět na ruce nepůsobil hloupě a dětinsky, jeho úprava je jednoduchá.

Portál The Pretty Life Girls nabízí nápad použití krajky. Tato krajka může být ze starých záclon, punčoch nebo vlastní výroby.

Materiál (krajku, punčochy, záclonu) nastříhejte na dlouhé pásy
Napevno ho omotejte kolem kulatého předmětu
Nenápadně přilepte lepidlem, nejlépe z vnitřní strany náramku
Náramek lze takto vyzdobit i decentní barevnou páskou, papíry nebo kamínky.

Netřeba se také bát do ruky vzít nářadí. V případě, že dřevěný kroužek v ruce příliš nedrží, je dobré zbrousit jeho vnitřní stranu naplocho.

Podle amatérského výrobce šperků a dřevěných předmětů Viliama Darulu k této činnosti nepotřebujete plně vybavenou dílnu ani nedostupné nářadí.

„Pro snadné opracování stačí menší pilka nebo brusný papír,“ říká student designu Darula. „Jde o nástroje, které se v domácnosti běžně nacházejí.“

Opracování materiálu můžete využít také při samotném zdobení, vyříznutím ornamentů a vzorů do dřeva. Tímto způsobem lze vyrobit také jednoduché dřevěné prsteny.

Originální náhrdelník
V případě náhrdelníků je nejlepší oživit ty staré. U mnoha lidí se doma najde zlatý či stříbrný řetízek, který dostali darem, ale nenosí ho. Tyto řetízky můžete vyzdobit převlečením nitek nebo pospojováním více dohromady.

Můžete na ně také, podobně jako u náušnic, připevnit například již zmíněné překližkové nebo dřevěné přívěsky.

V případě, že se nebojíte experimentovat, jednou z možností je vzít například květ sedmikrásky nebo menší lístek ze stromu a zatavit ho, například křišťálovou pryskyřicí. Do hmoty zatavte i malý kroužek, aby se přívěsek dal na řetízek navléct.

Kromě řetízku mohou posloužit semišové třásně, nacházející se například na nenošených kouscích v šatníku nebo již zmiňované nitě různé tloušťky, případně lanko. Zakončit takové náhrdelníky lze nenápadným uzlem.

Semišové třásně lze použít i jako alternativní doplňky do vlasů, oblíbené jsou zejména v kombinaci s pírky. K nitkovým náhrdelníkům se zase hodí krajkové a vyšívané přívěsky.

Do menšího dutého kroužku můžete nitkou připevnit krajku nebo jej nitkou zajímavě omotat.

V místě, kde vázání začínáte, je dobré nechat kousek nitě volný. V tomto místě pak oba konce svažte a vytvořte smyčku, abyste mohli přívěsek k náhrdelníku připevnit.

Materiály, postupy i přívěsky lze různě kombinovat. Nebojte se postupovat metodou pokus – omyl, mnoho dobrých nápadů vzniká náhodou a rodí se další originální postupy.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články