Home Rady a Návody Tlakové nádoby: Důležité parametry při výběru, které nesmíte opomenout

Tlakové nádoby: Důležité parametry při výběru, které nesmíte opomenout

0

Jak vybrat tlakové nádoby, aby vyhovovaly všem vašim požadavkům? Při výběru se zaměřte na tři základní parametry. Které?

Stojaté versus ležaté tlakové nádoby

Prvním parametrem, na který se při výběru tlakové nádoby zaměřte, je její provedení. Na výběr máte ze dvou možností:

  • stojatá expanzní nádoba,
  • ležatá expanzní nádoba.

Stojatá tlaková nádoba se vejde i do toho sebemenšího prostoru, ležatá oproti ní zabírá více místa a hodí se do prostornějších provozů. Při výběru ležaté nádoby máte možnost rozhodnout se mezi variantou s podstavcem či bez.

Zvažte, jakou povrchovou úpravu preferujete

Na lehkou váhu byste neměli brát ani povrchovou úpravu tlakové nádoby. Běžně se vzdušníky ošetřují RAL lakem a práškovým lakováním. Ale zaručeně nejlepší volbou jsou expanzní nádoby ošetřené pozinkováním. Pozinkovaná tlaková nádoba je totiž odolná vůči korozi a chrání ocel nejenom před mechanickým, ale i chemickým poškozením. Proto jsou vzdušníky ošetřené pozinkováním hojně využívané v chemickém průmyslu.

Vyžadujete vnitřní úpravu vzdušníku?

V některých odvětvích je vhodné, aby byly tlakové nádoby ošetřeny také zevnitř. To lze provést dvěma způsoby:

  • hliníkovým lakováním,
  • elektrickým vyhlazováním.

Expanzní nádoby ošetřené elektrickým vyhlazováním jsou vhodné pro použití v potravinářském a farmaceutickém průmyslu.

Před výběrem tlakové nádoby si promyslete, jaké provedení potřebujete, které povrchové úpravě dáváte přednost a zda vyžadujete, aby byl vzdušník ošetřen také zevnitř. Jakmile se o všech těchto parametrech rozhodnete, je výběr expanzní nádoby mnohem snazší a rychlejší. Nezapomínejte také na to, že při jejím nákupu musíte obdržet dokumentaci, která potvrzuje, že tlaková nádoba prošla vstupními i výstupními zkouškami a rovněž dostat i certifikát odpovídající jejímu typu.

NO COMMENTS

Exit mobile version