Home Zajímavosti Signály z Benátek: Oblečení není na jedno použití a ženy jen na...

Signály z Benátek: Oblečení není na jedno použití a ženy jen na okrasu

0

Mezinárodní filmový festival v Benátkách, nejstarší z filmových festivalů, se letos konal v náročných podmínkách. Svůj 77. ročník ukončil během víkendu, kdy porota udělila a předala řadu ocenění včetně Zlatého lva za nejlepší film.

Kromě toho, že je festival oslavou kinematografie, jde také o společenskou událost, která poukazuje na několik důležitých trendů. Jaké významné odkazy přinesl kritický ročník?

Herečka Herečka Cate Blanchet v róbě z dílny Esteban CortezarHeřečka Maya Hawke v róbě z dílny Atelier VersaceTilda Swinton v dlouhém kabátě od Chanel Haute Couture.

Roušky jsou nový normál
Protiepidemiologická opatření festivalu vyžadovala od návštěvníků roušky během všech filmových představení. Ochranné prostředky se nevyhýbají ani červenému koberci a několik hvězd si roušku nasazovalo i před objektivy fotoaparátů.

Příkladem je italská herečka Anna Foglietta, která jednoduchý a elegantní kostým značky Armani doplnila o černou roušku, a bezproblémově v něm pózovala fotografům.

V čistě symbolické rovině do diskuse přispěla také herečka Tilda Swinton. Ta si během pózování zakrývala tvář zlatou maskou designéra Jamese Merryho, která se odvolává na tradici benátského karnevalu a zároveň upozorňuje na momentální krizi.

Přestože z hlediska bezpečnosti neměla její ozdoba žádné opodstatnění, řada zahraničních médií včetně britského dopisu The Guardian upozorňuje na to, že pokud celebrity propagují bezpečnost, jde o důležitý a potřebný společenský signál.

Oblečení není na jedno použití
Neméně pozitivně působilo gesto předsedkyně poroty Cate Blanchett, která si během festivalu několikrát oblékla róby ušité pro jiné příležitosti.

Nejvíce zaujaly její tmavě modré šaty s bílým lemem designéra Estebana Cortezara, které si oblékla na otevírací ceremoniál.

Poprvé se v nich na veřejnosti objevila už v roce 2015 na londýnské premiéře filmu Carol.

Během festivalu se v „recyklovaném“ oblečení nezjevila jen jednou. Na uvedení filmu Milenci si herečka oblékla výrazný top z barevné květované krajky od Alexandera McQueena, ve kterém se prezentovala již v roce 2016 na předávání cen BAFTA.

Roby nejsou to nejdůležitější
Samostatnou kapitolou je celková úroveň módy. Předchozí ročníky ukazovaly nerovnost v počtu nominovaných režisérek a zastoupení ženských témat v hlavním či alespoň doprovodném programu festivalu.

Na nejstarším filmovém festivalu byly ženy jen na okrasu a prezentovaly se zejména na červeném koberci, který byl přehlídkou velkolepých rób.

Dlouhodobá kritika ze strany filmových asociací jako Women’s Audiovisual Network nebo Women in Film & TV International byla po letech vyslechnuta. Do hlavní soutěže se zařadilo osm režisérek a hlavní cenu nakonec získalo v sobotu americké drama s názvem Země nomádů původem čínské režisérky Chloé Zhaové.

Zároveň se ukázalo, že šokovat prostřednictvím výstředních rób není pro festival to nejdůležitější a v módě převládaly klidné, klasické a elegantní šaty či dokonce kostýmy.

Tento jev může být do velké míry způsoben nepřítomností hollywoodských celebrit, které do Benátek nemohly přicestovat, a není vyloučeno, že bude jen dočasný. Pandemie a omezení však ukazují, že festival může fungovat i bez povrchních lákadel.

NO COMMENTS

Exit mobile version