Home Finance Mnoho států zaznamenalo pokles bankrotů, Slovensko mezi nimi není

Mnoho států zaznamenalo pokles bankrotů, Slovensko mezi nimi není

0

Přestože rok 2021 byl ovlivněn pandemií onemocnění COVID-19, velká část zemí zaznamenala pokles v počtu firemních bankrotů.
Vyplývá to z analýzy Global Bankruptcy Report, kterou sestavila nadnárodní společnost Dun&Bradstreet. Slovensko se v analýze zařadilo mezi země, kterým meziročně počet bankrotů vzrostl.

Ze 43 analyzovaných ekonomik loni téměř polovina zaznamenala meziroční pokles v kolapsech místních společností. V mnoha z nich dokonce dosáhl počet bankrotů nejnižší úrovně za posledních deset let. Mezi zeměmi, které oproti roku vykázaly největší pokles, se nacházejí Nizozemsko s poklesem bankrotů o 42 procent, Kolumbie (40 %), Jižní Korea a Kanada s 30% poklesem či Čína, kde se meziročně snížil počet zkrachovalých firem o 27 %.

Množství faktorů
„Za těmito daty vidíme řadu faktorů, které pomohly ekonomikám a soukromým společnostem na celém světě udržet hlavu nad vodou. Jedním z největších faktorů byly masivní záchranné balíky pomoci, které poskytovaly svým firmám jednotlivé vlády. Přestože většina z těchto balíků byla oznámena v roce 2020, jejich efekt se naplno projevoval až o rok později,“ přiblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Upřesnila, že podle dat z Mezinárodního měnového fondu kumulativní fiskální opatření v reakci na pandemii koronaviru dosáhla objemu 18 % globálního hrubého domácího produktu (HDP), přičemž velká část z tohoto objemu pocházela z vyspělých ekonomik. Ty podle dat poskytly pomoc v průměrné výši 28,4 procenta svého HDP. Jen pro srovnání, balíček pomoci, který poskytli v reakci na globální finanční krizi v roce 2008, byl na úrovni 2,6 procenta HDP těchto zemí.

Nízké úrokové sazby
„Dalšími faktory, které pomohly podnikům přežít pandemii, byly nízké úrokové sazby, ale zároveň jakási shovívavost věřitelů,“ zhodnotila Štěpánová. V některých zemích byly změněny zákony o bankrotu, aby firmám poskytly větší prostor pro obnovu a zároveň, aby se předešlo nepřátelským převzetím. Šlo například o zvýšení hraničních částek, které když se překročí, tak má věřitel právo zakročit vůči zpožděnému dlužníkovi, některé země dokonce pozastavily povinnost vyhlásit bankrot.

Přesto se mnohé země kolapsům podniků nevyhnuly. Například Polsko, kde se zvýšil počet bankrotů o 16 procent na 2752 bankrotů a Vietnam s nárůstem o deset procent dokonce loni čelili největšímu počtu bankrotů v historii. V podobné situaci se ocitlo i Slovensko. Podle dat Dun&Bradstreet u nás v roce 2021 vzrostl počet kolapsů firem o 19 procent na 336 společností. Na prvních třech příčkách v procentuálním nárůstu bankrotů se ocitly Ukrajina, a to o 306 %, Kazachstán o 236 % a Dánsko o 49 %. Letos podle analytiků zhorší finanční situaci v mnoha společnostech ukončení vládní pomoci, ale také invaze ruských vojsk na Ukrajině.

NO COMMENTS

Exit mobile version