Home Zajímavosti Pozor na toxoplazmózu!

Pozor na toxoplazmózu!

0

Toxoplazmóza je infekční onemocnění, které vyvolává parazit mikroskopické velikosti jménem Toxoplasma gondii. Přežívá v trávicím traktu zejména kočkovitých šelem, ale i jiných zvířat. Z jejich trusu se uvolňují mimořádně odolné oocysty, které přetrvávají v půdě celé roky. Onemocnění je nebezpečné hlavně v těhotenství, během kterého se infekce může přenést na děťátko a způsobit mu těžké zdravotní komplikace. V nejzávažnějších případech dochází až k jeho potratu.

FOTOGALERIE
těhotná macka
Zdroje infekce pro člověka!
Onemocnění se přenáší několika způsoby: manipulací s výkaly zvířat, zejména koček (při čištění jejich několikadenní podestýlky), ale i bezprostředním kontaktem s jinými zvířaty (kozy, ovce, králíci, prasata, krávy, kuřata a jiné ptáky) třeba být obezřetný. Kočky se nakazí konzumací jiných nakažených zvířat (myši, ptáci, krysy), ostatní zvířata kontaktem s nakaženými. Kočka chovaná v bytě a krmena výhradně „kočičí“ koupenou potravou se nakazit nemůže.

Zdrojem infekce může být i jedení syrového a nedostatečně tepelně upraveného masa, které bylo kontaminované. Neochutnávejte proto polosyrové maso před jeho celkovým dovařením, když se chcete přesvědčit ať změklo.

Nakazit se můžete také z jiných potravin (ovoce a zelenina) – zejména zahraničního, často neznámého původu! Nezapomeňte je před přímou konzumací důkladně umýt pod tekoucí vodou. Stejně to platí např. io mrkvi ze zahrádky, zvláště pokud k vám často chodí různé kočky z okolí, nebo je doma sami chováte. Ojediněle může člověka infikovat i pokousání nakaženým zvířetem.

Příznaky nákazy toxoplazmózou
Nákaza většinou probíhá bez obtíží, nebo jen s velmi mírnými příznaky jako je horečka, bolest v krku, rozmazané vidění, zduření uzlin, bolesti svalstva, únava, zvětšená slezina, poruchy spánku, emoční labilita, … Často se těmto příznakům nevěnuje dostatečná pozornost a zaměňují se za běžnou virózu. Toxoplazmózu potvrdí až krevní testy.

Nebezpečná zejména v těhotenství!
Infekce toxoplazmózou ohrožuje hlavně plody matek v prvním trimestru těhotenství. Miminka, které se infikují touto chorobou mohou mít různé závažné onemocnění. Jde většinou o abnormality nervového systému a mozku, které způsobují mentální retardaci. Hrozí i ztráta sluchu, problémy s přijímáním potravy, snížený svalový tonus, jiné vrozené vývojové vady, jakož i riziko poškození zraku. V tom nejhorším případě dochází až k potratu plodu ještě během jeho nitroděložního vývoje. To, zda se infekce dostala až k miminku se zjišťuje pomocí amniocentézy (odběru plodové vody), ultrazvuku a sérologického vyšetření vzorku krve.

Příznaky, které se kromě zmíněných obtíží objeví do jednoho roku života děťátka jsou i horečka neznámého původu, zvětšení lymfatických uzlin, žloutenka, neobvykle velká nebo malá hlava, podkožní krvácení, svědění, anémie, zvětšení jater nebo sleziny.

NO COMMENTS

Exit mobile version