Home Zajímavosti Hubnout už cestou do práce? Jak být štíhlá a fit díky jízdě...

Hubnout už cestou do práce? Jak být štíhlá a fit díky jízdě na kole

0

Outdoorová cyklistika je fantastický sport nejen pro tělo, ale i pro psychiku. Dá vám pocit volnosti, a přitom se pořádně zapotíte. Jaké má další výhody? Pomůže vám cyklistika zhubnout?

Stručná odpověď zní: Jednoznačně. Outdoorová cyklistika je výbornou součástí cesty za vaším hubenější a zdravějším já. Ať už jízdě na kole cyklostezkách, lokálních pěšinách nebo po městě vyřizujícího své povinnosti, vždy děláte dobrou věc. Cyklistika venku podporuje zdravé fungování srdce a cév, budování svalů, zrychlení metabolismu a jako bonus – výborně odbourává stres. To vše je velmi důležité pro zdravou hmotnost.

Jízda na kole jako cvičení
Cyklistika je aerobní aktivita a v závislosti na rychlosti šlapání do pedálů ho můžeme považovat za cvičení s mírnou nebo vysokou intenzitou. Cyklistiku pomalejší než 16 kilometrů za hodinu za hodinu na rovném terénu označíme jako cvičení s mírnou intenzitou, které zvýší vaši dechovou frekvenci, ale stále se dokážete mluvit s kamarádkou, která s vámi jezdí na kole. Cyklistika rychlostí 16 kilometrů za hodinu a více na nerovné trase je již cvičením s vysokou intenzitou – alespoň v některých částech.

DIVA.SK
Cyklistika omlazuje a udrží vaši postavu v top linii
Pro každého a levně
Snad nejlépe na kole je, že je přístupné pro každého. A přitom je to cvičení s nízkým dopadem a vysokou úrovní kardio, které zahrnuje všechny úrovně fyzické zdatnosti. Jízda na kole je dokonce dobrá i pro klouby a často se doporučuje sportovcům zotavujícím se ze zranění.

Jaký je rozdíl mezi outdoor a indoor cyklistikou?
Určitě i indoorové kole – ať už v posilovně nebo doma, pokud si takový stroj pořídíte, má své výhody. Nicméně stojí za to slézt ze stacionárního kola a vyrazit na dvou kolech ven. Není to totéž? Rozhodně ne, a zde jsou důvody: Když jízdě na kole venku, vaše tělo se musí jízdě přizpůsobovat, protože měníte rychlost a mění se i terén, díky čemuž posilujete i střed těla. Jednoduše, kromě toho, že zapojujete svaly na stehnech, hýždích, ramenech, nonstop pracujete i se středem těla.

View this post on Instagram
A post shared by PuurSport bij Marijke (@puursportleerdam)

Indoorová cyklistika vám umožní vidět ujeté kilometry, čas a odpor, ale pokud chcete i jen troška přizpůsobit jízdu k jízdě na kole v terénu, musíte měnit nastavení. Venku to vše plyne přirozeně a nedá se předem předpokládat, co vás čeká na dalších kilometrech – kolik energie tam ztratíte, pokud neznáte terén zpaměti. Navíc mnohé aplikace vám bez problémů ukáží nejen počet ujetých kilometrů a čas, ale i rychlost, spálené kalorie, navigují vás na další cyklostezky.

Když to podtrhneme a sečteme, dostaneme takový výsledek: Oba druhy cyklistiky zvyšují kardiovaskulární zdatnost, svalový tonus a sílu, ale cyklistika venku se zaměřuje více na střed těla. Proč? Protože se setkáváte s odlišným terénem oproti jízdě na kole v interiéru, které je zaměřena spíše na spodní část těla.

Relax, dopravní prostředek i tvrdý sport
Existuje mnoho způsobů, jak jezdit na kole venku. Můžete se vydat na jízdu po místní cyklotrase, ale cyklistika venku je také skvělá na aktivní dojíždění do práce. Nahraďte MHD kolem, když vyřizujete povinnosti, jdete s kamarádkou na oběd, či za rodinou. Výzkum potvrzuje, že jízda na kole do práce souvisí s hubnutím a nižším BMI.

Kolik kalorií spálíte při jízdě na kole venku?
Množství spálených kalorií závisí na mnoha faktorech včetně ujeté vzdálenosti, času, intenzity, rychlosti a vaší hmotnosti. V průměru však dospělý člověk za 30 minut cyklistiky spálí kolem 300 kalorií. Fantastická zpráva, ne?

Vědci a lékaři doporučují týdně nejméně 150 minut kardia střední intenzity. Jízdou na kole splníte i tento cíl. Samozřejmě, je vhodné rozdělit si ho na dva-tři tréninky.

Chcete další důkazy? Výzkum publikovaný v časopise Obezity Facts v roce 2018 ukázal, že ženy, které jezdili na kole více než 1,5 hodiny týdně, vážili o tři kila méně a měli o 2 procenta méně tělesného tuku, než ženy, které jezdily méně než 1,5 hodiny týdně . Samozřejmě, pro hubnutí je důležité množství stravou přijatých kalorií. Pokud chcete zhubnout, musíte přijímat méně kalorií než vydáte. Tedy, není rozhodně dobrým řešením dát si hodinové cyklistika a následně jej pojíst nezdravým jídlem s vysokou kalorickou hodnotou.

Další výhody jízdy na kole
Jednou z hlavních výhod cvičení obecně je lepší spánek a eliminování stresu. Kvalitní spánek pomáhá regulovat hormony hladu, takže sníte méně a nebudete mít chuť na nezdravá jídla. Čerstvý vzduch a změna scenérie jsou velmi prospěšné pro duševní zdraví. K tomu připočítejte zvýšenou tvorbu endorfinů a dávku vitamínu D.

NO COMMENTS

Exit mobile version